Kunst | Tallinn Music Week

Kunst

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) korraldas TMW raames spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Neljapäev  ning tänavakunsti ekskursiooni Telliskivi Loomelinnakus.

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus korraldas TMW raames 28. märtsil spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Neljapäev, millest võtsid osa Vaal galerii, Temnikova & Kasela galerii, Haus galerii, Okapi galerii, Positiiv galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus ja EKA Galerii. Galeriiõhtul nägi eriilmelistel näitustel nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike värsket loomingut. Galeriides toimusid õhtu jooksul näitusetuurid ning  oli võimalik tutvuda galeristide ja kunstnikega.

Galeriiõhtu programm

N, 28.03

17.00 Vaal galerii (Tartu mnt 80d)

Maarit Murka näitus „Escape room nr.1”

Tegeledes ruumi ja keskkonnaga, muudab Maarit Murka näitusepinna tajude ja meelte mänguks läbi looduse ja tehisliku keskkonna elementide. Kunstnik näitab, kuidas tohutu linnastumine tingib eluslooduse taandumise ja inimese kontrolli tagajärjel muutuvad iseenesest mõistetavad elemendid absurdiks. Maarit Murka, kes on publikule tuttav peamiselt maalikunstnikuna, töötab sageli ka installatsiooni, fotograafia, video, graafika ja ja muude meediumidega. Oma loomingus viitab Murka kaasaja ühiskonna intriigidele, kus indiviidid peavad võtma teatud hoiakuid ja positsioone.

Galeriituuril toimus kohtumine kunstnikuga ja esitleti dünaamilist installatsiooni „Talking Heads”.

Vaal galerii

17.30 Temnikova & Kasela galerii (Lastekodu 1)

Helena Keskküla, Anna-Mari Liivranna, Inga Meldere, Ann Pajuväli, Jaanus Samma & Sigrid Viiri grupinäitus

Näitusel astuvad noored kunstnikud dialoogi juba tunnustatud, Temnikova & Kasela galerii poolt esindatavate kunstnikega. Läbi näituse joonistuvad välja kuue kunstniku loomingu paralleelid ja sarnasused, mis tekitavad nende vahel vormilise ja teemakäsitlusliku koostoime. Galeriituuril tutvustab näitust Lilian Hiob Temnikova & Kasela galeriist.

Temnikova & Kasela galerii

18.00 Haus galerii (Uus 17)

Rühmituse NEO*EKS*PRE*POST näitus „PUNK-BAROKK“

Varieeruva koosseisuga rühmitus NEO*EKS*PRE*POST, üks esimesi trash-esteetika lipulaevu siinmail, astus esmakordselt üles üle 30 aastat tagasi. Nüüd randuvad nad Haus galeriis, lastiks rühmituse presidendi, kunstniku ja sisearhitekti Andro Kööbi abstraktsed maalid ning professori, kunstniku ja keraamiku Urmas Puhkani skulptuursed vormid; lipukirjaks suurlinlikult mäslev ilu ja punklik barokk.

Galeriituuril viis kunstnik külalised galeriikeldris ülesseatud glamuursesse kaosesse.

18.30 Okapi galerii (Niguliste 2)

Temuri Hvingija, Shalva Khakahanašvili ja Zura Arabidze näitus „Ideal Black”

„Ideal Black” on fotonäitus, mida esitleva kolme kunstniku ühisjooneks on nende päritoluriik Gruusia. Ehkki kõik on üles kasvanud ja hiljem elanud eri riikides, on kunstnike teostes siiski selgelt tuntav ühisosa ja viited päritoluriigile, seda nii visuaalse esteetika kui ka teemade valiku puhul. Lisaks Gruusiale ühendab kunstnikke ka armastus musta värvi vastu, mis peegeldub nende loomingus.

Galeriituuril tutvustas näitust kunstnik ja Okapi galerii galerist Temuri Hvingija.

Okapi galerii

19.00 Galerii Positiiv (Roo 21a)

Silvia Pärmann „Without”

Fotograaf Silvia Pärmann uurib näitusega „Without” mahajäetud elukeskkonna omalaadset dramaatilist poeesiat. Aja kulgedes muutuvad kunagised tuhandeid inimelusid nõudnud kriisikolded sujuvalt tumeturismi atraktsioonideks. Üheks tumeturismi sihtpunktiks on peale Tšernobõli katastroofi kummituslinnaks muutunud Prõpjat, mis ehitati kunagi tuumajaama töötajatele. Silvia Pärmann on portree- ja dokumentaalfotograaf ning reisiajakirjanik, kelle looming on saanud auhinnalisi kohti erinevatel fotokonkurssidel.

Galeriituuril toimus kohtumine kunstnikuga, kes tutvustas näitust ja oma loomingut.

Galerii Positiiv

19.30 Juhan Kuusi Dokfoto Keskus (Telliskivi 60a)

Esitlus „Dokfotos on lugu” ja tutvumine Juhan Kuusi pärandiga

Dokfoto Keskuses on fookuses fotograaf Juhan Kuusi lugu ja looming. Juhan Kuusi näol on tegemist ainulaadse karakteri ja suurepärase fotograafiga, kelle avastas Eesti jaoks keskuse üks eestvedajaid Toomas Järvet. Galeriituuril räägib Toomas Järvet lugusid Juhan Kuusist ja tema Eesti fotograafia valdkonda mõjutanud pärandist. Järveti isiklikud kokkupuuted Kuusiga ja temast dokfilmi tegemine on viinud erinevate jälgedeni, mis lisavad mehe loole ilmekaid nüansse.

Juhan Kuusi Dokfoto Keskus

20.00 EKA Galerii (Põhja puiestee 7)

Erinn Michelle Coxi näitus „üksildus on aeglaseim surm: reekviem igatsusele”

Ameerika päritolu Erinn Michelle Coxi uue ehtekollektsiooni debüütnäitus väljendab füüsilist ja emotsionaalset lämbumistunnet, mida ta kogeb meeleheitlikult ja hirmunult teise järele igatsedes. „Me kõik sünnime teatava pistva valuga oma hinges, milleks on üksildus: sügav valu, mis lähtub vajadusest, et keegi täidaks tühimiku, mida muul moel täita ei saa, siiras meeleheide, mis läheb sujuvalt emotsionaalsest ja psühholoogilisest füüsiliseks üle,” sedastab näituse saatetekst. Erinn Michelle Cox õpib EKA-s ehte-ja sepakunsti magistrantuuris.

Galeriituuril toimus kohtumine kunstnikuga, kes tutvustas näitust ja oma loomingut.

EKA galerii

Tänavakunsti ekskursioon

30.03 kell 16.00

Telliskivi Loomelinnak on üks Tallinna kõige rõõmsavärvilisemaid paiku, kus igal sammul särab vastu mõni tänavakunsti või graffiti taies. Me ei kujutaks ettegi Loomelinnakut hallide seintega ja ega ausalt öeldes väga ei mäletagi teda sellisena! Aga kuidas siiski need maalid tekkisid ja, mis peamine, millest need jutustavad? 30. märtsil kell 16 toimus Telliskivi Loomelinnakus tänavakunsti ekskursioon, mille raames vaadatakse kunstiteoste sisemusse ja püütakse meelde tuletada, kas Telliskivis üldse oli kunagi tänavakunsti eelset ajastut.

Tuuri alguspaik on Telliskivi Reval Cafe.

Ekskursiooni korraldab Tartu Pseudo Tours. Tuuri viib läbi Salme Kulmar.

Kestus 2 tundi.