Lasteprogramm | Tallinn Music Week

Lasteprogramm

TMW lasteprogramm kutsus 7–16 aastaste lastega peresid osalema meeleolukates muusika-töötubades.

Vaata, mis toimus TMW 2019 lasteprogrammis:

TMW lasteprogrammi esitleb Eesti Lastekirjanduse Keskus (ELK). Siin saavad lapsed, nende vanemad ja sõbrad üheskoos muusikamaailmaga sinasõprust sobitada, ning, mis peamine, isetegemisest rõõmu tunda.

Tänavuse TMW juunioride liiga töötoad on tugeva pärimuse kallakuga. Nii saab folkmuusikute Karoliina Kreintaali ja Katariina Raska juhendamisel õppida iidseid laulumänge, Eesti-Ukraina tulefolgi bändi Svjata Vatra ninamees Ruslan Trochynskyi koos oma tütre Rutega pajatab aga lugusid erinevatest muusikakultuuridest ja -põlvkondadest.

Karoliina Kreintaal

Akordionimängija Tuulikki Bartosik teeb koos Reval Etno orkestriga pärimusmuusika kiirkursuse lastele, kes on oma pilli kaasa võtnud, ning kitarrist Argo Vals näitab, milliseid põnevaid helisid saab välja võluda kitarridest ja luuperitest. Keskuse pööningul saavad lapsed aga illustraator Kertu Sillaste töötoas täitsa ise kujundada kontserdiplakateid, plaadiümbriseid ja muud muusikaga seonduvat.

Reval Etno ja Tuulikki Bartosik

Päevale annab meeleoluka stardipaugu* Kristel Aaslaidi ja Martin Kuudi kontsert. Päeva jooksul saavad lapsed osaleda kolmes erinevas töötoas ning lõunapausil kinnitada keha EMA kohvikus, kus toimetavad Kahvliahvi Kokakooli meisterkokad.

Ajakava:

12.00 Avakontsert, suur saal: Kristel Aaslaid ja Martin Kuut

13.00–13.50 Töötuba 1, suur saal: Laulumängud. Juhendavad Karoliina Kreintaal ja Katariin Raska

13.00–13.50 Töötuba 2, varakamber: Tuulikki Bartosik ja Reval Etno orkester

14.00–14.50 Töötuba 3, suur saal: Ruslan ja Rute Trochynskyi „Eri kultuurid ja põlvkonnad muusikas“

14.00–14.50 Töötuba 3, Valteri galerii: Argo Vals, kitarrid ja luupimine

13.00–15.00 Pööning: Kertu Sillaste, näod ja muusika

11.00–15.00 EMA kohvik avatud, kahvliahvid tegutsevad

Kristel Aaslaid. Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Avakontsert: Kristel Aaslaid ja Martin Kuut

Värvikas näitleja ja laulja Kristel Aaslaid avab oma muusikamaailma ning kutsub koos kitarrist Martin Kuudiga koos laule looma. „Mina olen Kristel ja mulle meeldib muusika. Seda leiab kõikjalt meie ümber. Kuna ma ise oskan teha muusikat ainult häälega, siis võtan appi sõbra ja bändikaaslase Martin Kuudi. Teeme koos muusikat ja vaatame, kuidas üks lugu sünnib!“

Töötoad

Tuulikki Bartosik ja Reval Etno orkester „Põllult lauale“ töötuba

Reval Etno Orkestri õpituba pakub „põllult lauale“ kogemust ehk võimalust jõuda lavale juba pärast ühe loo õppimist. Kõige olulisem on aga üheskoos musitseerimise rõõm, olgu selleks siis ühe pika noodi või terve meloodia mängimine. Õpilased Hanna ja Eliise Rebane, Joosep Toomeste, Johanna ja Helena Jakobi on Reval Etno laagri „veteranid“. Nemad ning laagri eestvedaja muusik Tuulikki Bartosik annavad õpitoas osalejatele nippe uue loo õppimiseks ja viimistlemiseks. Õpitoa lõpus toimub „Kolme minuti kontsert“, et osalejad saaksid kogeda, milline tunne on päriselt muusikuna üles astuda.

NB! Töötoas osalemiseks võta kaasa oma pill!

Reval Etno laager on MTÜ Reval Folk korraldatav rahvusvaheline laste- ja noorte muusikalaager Võrumaal Rõuges. Laagri eesmärk on rõõm ühisest musitseerimisest, sõltumata varasemast pillimängu kogemusest või kodupaigast, sest iga inimene on maailmas ainulaadne just enda pärimuse ja ajalooga! www.revalfolk.ee

Tuulikki Bartosik on särav ja mitmekülgne muusik ning lugude looja. Tema heliloomingut iseloomustavad avar põhjamaine maailmatunnetus, suurepärane instrumendi valdamine ning uue ja vana omapärasel viisil ühendamine. Oma vahetu improvisatsioonilise esinemisega on Tuulikki ühtmoodi veenev sümfooniaorkestri solistina suurel laval ja intiimsel kodukontserdil. Tema autoriplaat “Storied Sounds” leidis tunnustust mitmel pool maailmas ja on lisaks Euroopale ilmunud ka Jaapanis. Tuulikki on oluline mootor siinsel muusikamaastikul. Ta on enamiku tänaseks rahvusvaheliselt tuntud pärimusmuusikute juhendaja ning õpetaja. Samuti on ta koos Krista Sildojaga populaarse rahvamuusikalaagri Eesti Etno looja ning juht. Viimased kolm aastat on Tuulikki vedanud eest menukat Laste ETNO laagrit. Möödunud aastast kannab laager nime Reval Etno.

Karoliina Kreintaal ja Katariin Raska laulumängude töötuba

Pärimusmuusikud Karoliina Kreintaal ja Katariin Raska kutsuvad kõiki lapsi koos vanematega saama osa pärimuslike laulumängude ja tantsude õpitoast. Kõrv saab peale pandud mitmetele eesti rahvapillidele, alustades torupillist ja lõpetades parmupilliga. Laulumängudes saab harjutada näitlejameisterlikkust näiteks kuninga või hobuse rolli etendamisel. Meil saab olema lõbus!

Kertu Sillaste kunsti töötuba „Näod ja muusika“

Kertu Sillaste juhendamisel tuleb üleilmsele tähelennule hoogu juurde andev kunstitöö igaühel hästi välja! Üht vana ja tõhusat tehnikat kasutades saab luua plaadiümbrise või plakati oma Tallinn Music Weeki lemmikesinejale. Lastekirjanduse Keskuse pööningul ootab hulk ägedaid töövahendeid ja -materjale. Kertu Sillaste on illustraator ja kunstiõpetaja, kes juhib ka Lastekirjanduse Keskuse kunstikambrit.

Argo Vals. Foto: Heigo Teder

Argo Vals töötuba „Kitarrid luupima“

Argo Vals on omanäoline kitarrivõlur, kelle käe all teevad pillid põnevaid hääli. Argo võtab Lastehommikule kaasa mõned akustilised pillid, mille heliga saab mängida ja seda luupida läbi erinevate peadpööritavate efektiplokkide. Lisaks kuulamisele ja vaatlemisele saate tema juhendamisel  ise kõike järele proovida. Argo julgustab katsetama, sest see on lõbus! Kohtumiseni!

Ruslan ja Rute Trochynskyi „Eri kultuurid ja eri põlvkonnad muusikas“

Ukrainast pärit ja Eestis elav muusik Ruslan Trochynskyi on tuntud erinevate kultuuride muusika kokkumiksimises. Selle ehedaks näiteks on ansambel Svjata Vatra, kus eesti regilaulud löövad tempokat tantsu koos ukraina hopakiga. Koos tütar Rutega laulavad nad nende peres põlvest põlve edasi kantud laule. Võta kaasa oma lugu ja teeme sellest üheskoos uue ja ägeda!

Kohvik EMA. Foto: Martin Kosseson

„EMA“ kohvik, kokkavad kahvliahvid

Ajakirja EMA kahvliahvi-rubriigi koostaja Gea Melinist saab sel päeval peakokk. Tema sušipulga taktis kattuvad kohviku lauad kevadiselt särtsakate ampsude ja lonksudega. Nende seas on sušituutud, hapusaiavõikud ja hullutavalt rikkalikud tordid. Tutvuda saab ka ajakirja EMA kevadnumbriga ning soetada popiks saanud EMA-pusasid ja turukotte. Teeme olemise mõnusaks ja kõhud rõõmsaks!

*Eesti Lastekirjanduse Keskus on laupäeval avatud juba alates 11.00, mil algab ka eelregistreerimine töötubadesse. Kui töötoas osalejate kohad saavad täis, on siiski võimalus osaleda kunsti töötoas, mis on avatud kogu päeva jooksul.

TMW lasteprogrammi koostööpartnerid: Eesti Lastekirjanduse Keskus, Reval Etno, Kahvliahvi Kokakool, Ajakiri EMA.